Wróć na stronę główną
BlogUser Experience

Audyt użyteczności e-commerce - w jaki sposób pomaga sklepom internetowym?


Podstawowym celem audytu użyteczności UX jest analiza strony na podstawie doświadczeń użytkowników. Pozwala on w usystematyzowany sposób określić, które elementy związane z User Experience są do poprawy, a które znajdują się już w produkcie. Poznaj naszą metodologię i dowiedz się dlaczego warto skorzystać z takiego audytu.


Na czym polega audyt użyteczności e-commerce?


W przypadku sklepów internetowych audyt UX można wykonać za pomocą różnych metod, np. audyt heurystyczny, cognitive walkthrough czy za pomocą listy kontrolnej. Naszą metodologią jest wykorzystanie metody hybrydowej - cognitive walkthrough oraz listy kontrolnej autorstwa Baymard Institute. 


Jest to ceniony ośrodek zajmujący się badaniami z zakresu stron e-commerce pod kątem User Experience. Na podstawie badań z użytkownikami powstają raporty oparte na określonej metodologii, a sam instytut jest przede wszystkim znakomitym wsparciem merytorycznym dla specjalistów UX z całego świata.


Checklista jest kompleksowym przejściem przez praktycznie wszystkie aspekty strony internetowej, które mają wpływ na użytkowników i optymalizowanie konwersji - zawiera ona aż 700 elementów do sprawdzenia. Dzięki narzędziom udostępnionym przez opisywany instytut, można w prosty sposób przedstawić klientowi wszystkie mankamenty względem UX danej strony, a dodatkowo umieścić komentarz, link do dokumenty czy screenshot dotyczące danego elementu.


Cognitive walkthrough polega na przejściu przez stronę biorąc pod uwagę perspektywę nowego użytkownika. Po ustaleniu celu - czyli w przypadku e commerce jest to zwykle zakup produktu, układa się user flow pozwalające ten cel zrealizować. 


Następnie badacz przechodzi stronę odpowiadając na 4 pytania, które pozwalają zweryfikować, czy konkretna akcja będzie prosta i intuicyjna dla nowego użytkownika. Wnioski te łączymy wraz z wnioskami z analizy checklisty Baymard Institute i na tej podstawie powstaje obszerny raport zawierający błędy znalezione na stronie wraz z ich priorytetyzacją oraz rekomendacjami zmian.


Jako Flow Digital posiadamy certyfikat wystawiony właśnie przez Baymard (jako jedni z grona ok. 140 specjalistów na całym świecie), świadczący o naszej rozbudowanej wiedzy i wykorzystywaniu rzetelnych źródeł informacji.Od czego zacząć tworzenie audytu użyteczności e-commerce?


Dla lepszej priorytetyzacji zadań, stworzyliśmy gradację, która dokładnie określa priorytetowość wdrożenia znalezionych na stronie błędów i tego jak duży wpływ mają na postrzeganie jej przez użytkowników.


Nasza skala ocen to:


  • QUICK WIN - Optymalizacja, której wdrożenie powoduje natychmiastowy wzrost konwersji. Ma największy wpływ na zachowania użytkowników na stronie.
  • IMPORTANT - Optymalizacja jest ważna, ma wpływ na konwersję, ale nie daje natychmiastowego efektu. Jest to raczej efekt pośredni. 
  • OPPORTUNITY - Mała optymalizacja. Ma niewielki wpływ na konwersję, ale warto ją wprowadzić. Na dłuższą skalę może mieć większe znaczenie.


Na podstawie tych ocen klient ma świadomość co warto poprawić w pierwszej kolejności i wyciągnąć z tego odpowiednią wartość, a co może zostać wdrożone w przyszłości.


Warto znać także główne kategorie według których podejmujemy się analizy strony. Grupują one dziesiątki pomniejszych elementów wartych sprawdzenia, a być może poprawek.


Podział opiera się na:


  • Strona główna i kategoria
  • Listing produktów i filtrowanie
  • Koszyk i płatności
  • Wyszukiwanie na stronie
  • Karta produktu
  • Konta klientów
  • Mobilny e-commerce (wersja mobilna sklepu)


Wnioski wyciągane z analiz tych sektorów umieszczamy w naszym wielostronnicowym raporcie (nawet do 100 stron merytorycznych wniosków z analizy),, który opisuje każdy z analizowanych elementów. Chcemy, aby nasz partner miał pełną świadomość i wiedzę na temat naszych działań, a przy tym poszerzał swoją wiedzę, która przyda się przy dalszej współpracy.Oprócz samego raportu, przygotowujemy również późniejsze podsumowanie audytu UX  Porównujemy ze sobą wyniki sklepu internetowego przed audytem do tych po audycie, aby wiedzieć jak zmiany wpłynęły na konkretne KPIs. 


Podsumowanie


Obecne procesy są na tyle rozbudowane i kompleksowe, że z powodzeniem spełnią wymagania stawiane przez każdy sklep internetowy, niezależnie od jego wielkości i technologii w jakiej został wykonany. Oczywiście wszelkie rekomendacje, szczególnie te krytyczne staramy się jak najszybciej przedyskutować z naszym klientem, aby mógł on w pełni koordynować proces wdrożeń.

Dzięki naszej transparentności, masz świadomość tego, co pomoże Twojemu biznesowi e-commerce rozwinąć skrzydła bez wielkich inwestycji czasu i pieniędzy. Zainteresowany? Zapraszamy do kontaktu z naszym specjalistą UX na rozmowę odnośnie Twojej strony, a także do sprawdzenia pełnej oferty z zakresu UX i UI.
Written by
Text Link
No items found.