Wróć na stronę główną
BlogUser Interface

Co to jest UI?

UX w obecnych czasach nie może istnieć bez swojego bliskiego “krewnego”, czyli UI. Interfejs użytkownika, czyli tzw. user interface to wszystko, z czym użytkownik może wejść w interakcję, aby skorzystać z cyfrowego produktu lub usługi. Aby zrozumieć istotę UI, warto jednak dowiedzieć się nieco więcej o jego historii i o tym, jak ewoluował w nieodłączną część User Experience.


Krótka historia UI


Początki pełnoprawnego skupienia się na UI datuje się na lata 70-te. W tamtych czasach obsługa komputera polegała na używaniu wierszy poleceń, które same w sobie tworzyły nieco prymitywny interfejs. Obecne dzisiaj graficzne odpowiedniki nie istniały jeszcze na rynku. W pierwszych komputerach użytkownicy musieli komunikować się za pomocą języka programowania, co wymagało używania skomplikowanych linii kodu, aby wykonać stosunkowo proste zadanie.

W latach 80. pierwszy graficzny interfejs użytkownika (GUI) został opracowany przez informatyków z Xerox PARC. Dzięki niemu użytkownicy mogli wchodzić w interakcje ze swoimi komputerami osobistymi poprzez wizualne przekazywanie poleceń za pomocą ikon, przycisków, menu i pól wyboru. Było to znaczne ułatwienie i pierwszy krok do pełnoprawnego przystosowania komputerów do użytku codziennego również przez laików.

Jednakże za największym przełomem w tej dziedzinie stała firma Apple wraz ze swoim pierwszym modelem komputera Macintosh. Ich komputer osobisty (nazwa zapoczątkowała skrót “PC”) zawierał innowacyjne rozwiązanie, takie jak mysz typu "point & click". Maszyna firmowana przez Apple była pierwszym komercyjnie udanym komputerem domowym, w którym zastosowano ten typ interfejsu.


Co projektują specjaliści od UI?


Warto wymienić najważniejsze elementy projektowane przez specjalistów od UI. 

Należą do nich:

 • Zaplanowanie hierarchii wizualnej elementów interfejsu
 • Dobranie kolorystyki
 • Zaprojektowanie formularzy (np. kontaktowego dla landing page’a)
 • Dobranie kroju i rozmiaru fontów
 • Stworzenie grafik i zdjęć
 • Animowanie elementów
 • Stworzonie menu
 • Stworzenie przycisków
 • Stworzenie układu treści


Najważniejsze cechy UI


Część osób nie zdaje sobie sprawy, że UX jest czymś zupełnie innym niż UI, będąc równocześnie jego integralną częścią. Podstawową cechą UI jest przede wszystkim skupianie się na zewnętrznej powłoce produktu w kontekście wyglądu i funkcjonalności

Bez odpowiedniego nacisku położonego na UI nie dałoby się korzystać z jakiegokolwiek produktu digitalowego. Można to określić jako formę narzędzi do jego konsumpcji, a UX jako pozostałe aspekty przygody z produktem digitalowym.

UI jest też formą rozwiązywania konkretnych problemów związanych z funkcjonalnością produktu w przeciwieństwie do bardziej konceptualnego i ogólnego podejścia UX. Przykładem mogą być obowiązki, jakie posiadają designerzy z obu obszarów.

Projektant UX posiada głębokie umiejętności w zakresie strategii, badań, architektury informacji i projektowania interakcji. Natomiast projektant UI również posiada umiejętności w zakresie projektowania interakcji. Jednakże jego uwaga skupia się również na takich obszarach, jak projektowanie informacji, projektowanie ruchu i marki.

UI skupia się także pojedynczych aspektach produktu, ponieważ taka jest jego rola. Projektant UI za pośrednictwem swoich projektów pośredniczy w osiągnięciu jak najlepszych efektów związanych z całkowitymi doświadczeniami użytkownika. Dlatego też kluczowa jest ścisła współpraca tych dwóch specjalistów, a każdy z nich jest równie ważną osobą w procesie projektowania kompleksowego produktu digitalowego.


Na czym polega praca projektanta UI?


Ciężko jest skrótowo ująć tak rozległą dziedzinę, jaką jest UI. Jednakże każdy profesjonalny projektant musi posiadać pewne umiejętności, dzięki którym może zaprojektować skuteczne rozwiązania związane z interfejsem użytkownika.

Do najważniejszych zadań i umiejętności specjalisty od UI należą:

 • Myślenie projektowe (również kluczowe dla projektanta UX)
 • Wsłuchiwanie się w potrzeby użytkowników (również kluczowe dla projektanta UX)
 • Rozumienie procesów związanych z projektowaniem UX i związanym z tym researchem
 • Przeprowadzanie analizy klientów (tego jak mogą zachowywać się podczas użytkowania interfejsu)
 • Realizowanie badań projektowych
 • Branding i opracowanie graficzne interfejsów
 • Rozumienie decyzji użytkowników i ich “historii”
 • Tworzenie prototypów interfejsów
 • Projektowanie interaktywności oraz animacji
 • Adaptowanie projektów do rozdzielczości każdego urządzenia
 • Umiejętność wdrażania gotowego projektu wraz z deweloperami

Te właśnie wymienione aspekty przekładają się na dwa elementarne cele User Interface. Są nimi rozwiązanie realnych problemów z projektem interface’u, a w konsekwencji wykreowanie produktu, który zachwyca użytkowników i pozwala swobodnie z niego korzystać.

Najczęstsze wyzwania projektanta UI

Znajomość wielu narzędzi graficznych


Coraz częściej specjaliści digitalowi muszą znać coraz więcej komercyjnych rozwiązań, które pozwolą im osiągać jak najlepsze efekty. Nie inaczej jest w kontekście pracy UI Designera. Aby być konkurencyjnym na rynku i dawać maksymalną wartość klientowi, taki specjalista powinien łączyć wiele rozwiązań, które wzajemnie się uzupełniają.

Łączenie umiejętności z różnych obszarów


UI Designer to osoba, która powinna posiadać umiejętności miękkie (wysoki poziom komunikacji, otwarty umysł, empatię, adaptacyjność, a także umiejętność rozwiązywania problemów łączoną z kreatywnością). Współgrają one odpowiednio z typowymi umiejętnościami twardymi i pozwalają na osiągnięcie najlepszych rezultatów względem produktu, a także względem całego zespołu go współtworzącego.

Ciągłe pogłębianie wiedzy specjalistycznej


Tak jak w przypadku innych dziedzin związanych z digital marketingiem, UI Designer powinien stale poszerzać swoje horyzonty i nabywać nową wiedzę z obszaru User Interface. Dobrą praktyką jest łączenie tego z nauką zagadnień związanych również z User Experience. Dlatego też znalezienie rzetelnej wiedzy w internecie, bądź w branżowych książkach czy czasopismach powinno być nieodłączną częścią działań każdego specjalisty od UI.


Written by
Text Link
No items found.