Wróć na stronę główną
BlogTools

Czym jest narzędzie HotJar i do czego służy

Czym jest narzędzie HotJar i do czego służy?

Hotjar jest narzędziem wskazującym zachowania użytkowników strony i ich podejście do poruszania się po niej. Łącząc opcje analizy i Informacji zwrotnej, Hotjar daje szeroki obraz tego, jak poprawić wrażenia użytkowników na danej stronie, a także zwiększyć wydajność i liczbę konwersji.


Narzędzia analizy pozwalają na mierzenie i obserwowanie zachowań użytkowników. Dzięki nim można realnie podejrzeć jak prawdziwi użytkownicy strony zachowują się podczas odwiedzin. Informacja zwrotna pozwala natomiast poznać wprost ich zdanie, a na tej podstawie można potem planować konkretne poprawki do wdrożenia.


Dlaczego warto używać HotJara?


 • Porównywanie liczby stuknięć i kliknięć przed i po wprowadzeniu zmian.
 • Usuwanie lub analiza ignorowanych przez użytkowników treści.
 • Dostosowanie treści na stronie do fraz kluczowych, których używają użytkownicy w swoich opiniach.
 • Weryfikacja typu CTA, który najbardziej przyciąga uwagę.
 • Feedback pochodzący od klientów odnośnie wątpliwości względem dokonania konwersji.
 • Udowodnienie wewnętrznie wykreowanych błędnych przekonań i "najlepszych praktyk", które realnie nie działają.
 • Ulepszenie formularzy w celu generowania większej liczby leadów.
 • Przeorganizowanie układu strony w oparciu o zastrzeżenia użytkowników.
 • Testy typów treści najlepiej sprawdzających się w górnej części strony.
 • Określenie powodu braku skuteczności stron testowych w porównaniu do wersji kontrolnych.
 • Ustalenie rodzaju treści, które powinny znaleźć się w danej części strony.
 • Weryfikacja elementów rozpraszających użytkowników do usunięcia.
 • Filtracja danych pochodzących z niskiej jakości testów użytkowników.
 • Ustalenie priorytetyzacji w kontekście testowania
 • Identyfikowanie możliwości i potencjału danej strony
 • Inspiracja względem stworzenia nowych treści, które warto dodać do strony.
 • Potwierdzenie lub obalenie wcześniej wykreowanych hipotez
 • Powstawanie nowych pomysłów na testy A/B.


Analiza zachowań użytkowników - czy warto ją przeprowadzać?

Mapy ciepła


Podstawową częścią takiej analizy jest interpretacja zebranych heatmap, czyli inaczej map ciepła. Określają one czego użytkownicy chcą, na czym im zależy i co robią na stronie. Jest to możliwe za pośrednictwem wizualnego przedstawienia ich kliknięć i zachowań związanych ze scrollowaniem strony. Są one najbardziej wyraźnymi wskaźnikami motywacji i pragnień użytkowników.


Mapy ciepła są domyślnie oparte na przechwytywaniu na bieżąco działań użytkowników. Oprócz tzw. continuous heatmaps, użytkownik narzędzia nadal ma dostęp do manualnych map cieplnych opartych na screenshotach z dowolnie wybranego i analizowanego okresu. Obie wersje map ciepła potrafią być przydatnym źródłem informacji, a sam ich typ jest warty analizy i dopasowania do danego raportu, który należy jako UX Specialist wykonać i przedstawić klientowi.

Nagrywanie sesji


Aby wyeliminować pracę opartą na zgadywaniu danych zachowań, warto skorzystać z opcji nagrywania sesji użytkowników. Dzięki nagraniom rzeczywistych zachowań w witrynie można “na żywo” zobaczyć realne kliknięcia, stuknięcia i ruchy myszki użytkowników. To z powodzeniem pozwala na skuteczniejsze rozwiązanie problemów z użytecznością danej strony.Czy jest to bezpieczne w kontekście ujawniania wrażliwych danych? HotJar zadbał o to, aby wszystkie pola pozwalające na podanie takich informacji (panel zamówień czy formularze kontaktowe) były ocenzurowane. Dzięki temu można zadbać o bezpieczeństwo użytkowników i analizować tylko niezbędne dane. Oczywiście te kwestie da się dostosować w miarę chęci i potrzeb, co podkreśla uniwersalność samego HotJara.


Gromadzenie opinii użytkowników - realny feedback na wagę złota

Ankiety na stronie


Poprawa wydajności i komfortu korzystania ze strony internetowej zaczyna się od zrozumienia, czego chcą użytkownicy i co przeszkadza im w osiągnięciu celu. Dlatego też warto skierować bezpośrednio pytania do konkretnych użytkowników (np. tych najczęściej odwiedzających stronę) w dowolnym miejscu. Jest to możliwe do zawarcia na stronie desktopowej, stronie mobilnej lub poprzez specjalny pop-up pojawiający się przed jej opuszczeniem, z ankietą do wypełnienia.


Zewnętrzne moduły z opiniami


Dostępna jest także opcja tzw. External Link Surveys, czyli tworzenia własnych ankiet responsywnych. Dzięki nim można zbierać odpowiedzi w czasie rzeczywistym z dowolnego urządzenia. Ankiety po stworzeniu są gotowe do rozpowszechniania za pośrednictwem zewnętrznych adresów URL lub poprzez podany przez użytkownika adres e-mail. To skutecznie zwiększa możliwości względem pozyskiwania rzetelnego feedbacku.


Baza zebranych informacji zwrotnych


Po uzyskaniu feedbacku od użytkowników warto go dokładnie zweryfikować i na jego podstawie zaplanować wdrożenia poprawek czy przeprowadzenie kolejnych testów. Do zarządzaniem tego typu kwestiami HotJar przygotował cały panel z bazą wspomnianych danych. Pozwala on natychmiast odczytać wizualną informację zwrotną dla witryny. Dzięki temu można dowiedzieć się, co użytkownikom ewidentnie przypadło do gustu, a co jest warte poprawienia., Panel pomaga również zidentyfikować konkretne problemy i odnaleźć nowe ścieżki rozwoju dla strony.


Alternatywy dla narzędzia HotJar


Istnieje kilka konkurencyjnych rozwiązań, które również dobrze radzą sobie z tworzeniem i gromadzeniem danych z odwiedzin użytkowników. Posiadają także moduły z mapami ciepła czy pozostawieniem feedbacku. 


Najważniejszymi propozycjami jest na pewno Yandex.Metrica (rozwiązanie rosyjskie, któremu niestety daleko do HotJara względem bezpiecznego pozyskiwania i przechowywania danych) oraz Microsoft Clarity (nowy projekt MS funkcjonalnością dorównujący HotJarowi, choć nadal będący w fazie beta testów). Polecamy zweryfikowanie obu ofert i przetestowanie ich we własnym zakresie.


Podsumowanie, czyli postaw na sprawdzone rozwiązania


Nie zawsze jednak samodzielne działania w kontekście User Experience i oparte na tym zagadnieniu własne analizy są najlepszym wyjściem z sytuacji. Czasem warto powierzyć takie aktywności doświadczonym specjalistom, którzy kompleksowo zajmą się poprawą Twojego digitalowego produktu.


Jako Flow Digital z powodzeniem działamy na wielu projektach krajowych i zagranicznych, również przy wykorzystaniu narzędzia, takiego jak HotJar. W skład oferowanych działań dołączamy prawidłową implementację kodu śledzenia, autorskie analizy i raporty działań, a także prawdziwie partnerską współpracę z naszymi klientami. Sprawdź naszą pełną ofertę i zadbaj jak najlepiej o użyteczność Twojej strony internetowej!


Written by
Text Link
No items found.