Wróć na stronę główną
BlogUser Experience

Jak sprawdzić, czy strona jest User Friendly?

Na pewno masz swoje ulubione witryny internetowe, do których często wracasz. Dlaczego korzystasz właśnie z nich? Odpowiedź na to pytanie łączy się z pojęciem 'user friendly'. W tym artykule poznasz jego znaczenie oraz dowiesz się, jak sprawdzić, czy strona internetowa jest miła w użytkowaniu. 

Co oznacza, że strona jest user friendly? 

Codziennie użytkujesz dziesiątki rzeczy, często nawet nie zastanawiając się nad procesem, w którym uczestniczysz. Dopóki jest to dla Ciebie komfortowe, nie masz potrzeby myślenia nad tym, czemu tak jest. Każda z tych rzeczy ma szereg cech, które sprawiają, że ich użytkowanie jest przyjemne i pożyteczne. 

Wyobraź sobie, że klamka jest umocowana na dole lub na górze drzwi. Użytkowanie staje się niekomfortowe i frustrujące, co zniechęca nas do częstego korzystania z nich. To gdzie ta klamka się znajduje, ma ogromne znaczenie ;)  

To samo tyczy się witryn internetowych. Mają one mieć nie tylko ładny design, ale również być użyteczne dla odbiorcy i spełniać jego potrzeby. Jeśli więc strona internetowa ma wszystkie cechy i funkcjonalności, dzięki którym użytkownik chętnie z nich korzysta - określa się ją mianem user friendly. 

Co sprawia, że strona jest user friendly?

Strona określana mianem user friendly powinna być zbieżna z oczekiwaniami i wymaganiami grupy docelowej. Powinny znaleźć się na niej rozwiązania technologiczne, które będą użyteczne dla odbiorców. Tematem użyteczności oraz jej poprawą zajmuje się wielu specjalistów, już od lat 90’. Jednym z najbardziej znanych jest Jakob Nielsen, autor heurystyk użyteczności. Uznał on użyteczność za aspekt jakości, wynikający z łatwej obsługi. Określił 5 czynników, które wpływają na jakość stron internetowych: 

 • Nauczalność, czyli prostota wykonywanych zadań podczas pierwszej wizyty w witrynie. 
 • Efektywność, czyli łatwość wykonywania zadań przez użytkownika znającego już interfejs witryny. 
 • Zapamiętywalność, czyli szybkość nabycia umiejętności poruszania się po witrynie i łatwość zapamiętania obsługi nawet po dłuższym czasie nieobecności na niej. 
 • Błędy, które użytkownik popełnia, łatwość poprawiania oraz zapobieganie ich powstawaniu. 
 • Satysfakcja, czyli przyjemność z użytkowania witryny. 

Czynniki te są kluczowe przy określaniu użyteczności. To podstawa charakterystyki strony user friendly. Poniżej poznasz 6 aspektów, które stanowią o przyjemności użytkowania witryny. 

 1. Szybkość ładowania strony

Pierwsza rzecz, która ma ogromny wpływ na odczucia użytkowników, to szybkość ładowania strony. Bardzo łatwo już na samym starcie stracić odbiorców. Mało kto wytrwa dłużej niż 5 sekund w oczekiwaniu na załadowanie powolnej witryny. Długi czas jej wczytywania może też oznaczać, że dalsze korzystanie będzie równie mozolne. Po kilku sekundach czekania użytkownicy decydują się porzucić witrynę celem znalezienia nowej, która będzie działać sprawniej. Warto więc zainwestować w dobry serwer z szybkim łączem oraz pamiętać o optymalizacji kodu, by zmniejszyć ryzyko opuszczenia strony już na samym początku jej użytkowania.  

 1. Intuicyjna nawigacja i architektura informacji

Na pewno znasz uczucie zagubienia po wejściu na stronę, gdy nie wiesz gdzie znaleźć informacje, dla których tu się pojawiłeś. Frustrujące, prawda? Użytkownicy lubią sprawdzone rozwiązania. Korzystanie ze znanych schematów jest dla nich łatwiejsze i bardziej intuicyjne. Są przyzwyczajeni do tego, gdzie zwykle mogą znaleźć miejsce logowania, dane firmy czy formularz kontaktowy. Przykładem takiego działania może być kliknięcie logo, by wrócić do strony startowej. 

Użytkownicy chcą poruszać się po witrynie intuicyjnie, bez zastanowienia, dlatego informacje na niej powinny być logicznie uporządkowane. Rozwijane menu lub podnawigacja działa lepiej w przypadku witryn, które zawierają dużą ilość podstron i sekcji.  

 1. Czytelna treść i jakościowy content

Kto z nas nie wzdryga się, widząc jednolitą ścianę z liter? Odpowiednia struktura tekstu jest niezwykle istotna, by zatrzymać użytkownika na stronie. Ważne jest stosowanie poprawnej gramatyki, interpunkcji oraz interlinii i akapitów. Dobrym zabiegiem jest też wyróżnianie kluczowych słów, tak, by jeszcze łatwiej można było znaleźć poszukiwane informacje w tekście. 

Informacje zawarte na stronie powinny być dla użytkownika przede wszystkim wartościowe. Wybrał tę witrynę właśnie po to, by znaleźć na niej to, czego szuka. Niezwykle istotne jest pisanie na temat, ale też oryginalnie i treściwie, by wzbudzić zainteresowanie użytkownika, który będzie chciał zostać dłużej w witrynie. 

 1. Przemyślany interfejs i formularze

Użytkownik powinien mieć jak najmniej zadań do wykonania w witrynie. Jeśli celem jest na przykład założenie konta na stronie, to trzeba mu ten proces maksymalnie ułatwić i zbudować przejrzysty, krótki formularz do wypełnienia. W przypadku pojawienia się błędów system powinien o nich jak najszybciej komunikować oraz instruować prostymi, nieskomplikowanymi komunikatami. Im mniej użytkownik ma do zrobienia, tym lepiej, ponieważ są wtedy mniejsze szanse na to, że zrezygnuje w trakcie. 

 1. Ułatwienie wyszukiwania na stronie 

W przypadku sklepów internetowych, czy platform oferujących książki bądź filmy, wyszukiwarka na stronie jest esencjonalna. Warto jednak pomyśleć o zaimplementowaniu jej również na stronach o innej specyfice. Wyszukiwarka maksymalnie ułatwia użytkownikowi odnalezienie konkretnej informacji, ale również oszczędza jego cenny czas. Lupka powinna znaleźć się w widocznym miejscu, najlepiej na górnej belce, bo z nią odbiorca ma styczność od razu po wejściu na stronę. 

 1. Możliwość szybkiego nawiązania kontaktu z firmą 

Podanie informacji kontaktowych daje użytkownikom poczucie pewności, że za witryną internetową stoi prawdziwa firma. Adres firmy i numer telefonu są podstawą, ale warto też dodać formularz na stronie. W dobie komunikatorów i social mediów użytkownicy są przyzwyczajeni do możliwości nawiązania kontaktu 24h/dobę, dlatego warto rozważyć implementację chatu czy messengera w witrynie. Powinien być dobrze widoczny, ale nie natrętny. Nikt nie chce być atakowany setką reklam, chatów i pop-upów po wejściu na stronę. 

Jak sprawdzić, czy strona jest user friendly?  

Poznałeś już cechy użytecznej witryny, więc pora na to, by dowiedzieć się, jak sprawdzić czy jest ona user friendly. Warto mieć na uwadze fakt, że użytkownicy korzystają obecnie z wielu urządzeń i systemów. Dlatego warto przeprowadzać testy na różnych przeglądarkach i ekranach.  

 1. Pierwsze narzędzie pomocne przy analizie to Google Analytics. Możesz dzięki niemu uzyskać informacje dotyczące np.:
 • typu urządzeń, z których korzystają użytkownicy,
 • wysokości współczynnika wyjść ze strony, co może świadczyć o błędach w kwestii użyteczności, 
 • czasu spędzanego na stronie - im dłuższy, tym bardziej interesująca jest witryna dla użytkownika. 

Jest to narzędzie ilościowe, co oznacza, że dane z raportów wskażą Ci problemy, które powinieneś dogłębniej przeanalizować.

 1. Do dogłębnej analizy warto użyć narzędzi jakościowych, czyli map cieplnych oraz nagrań sesji użytkowników. Dają one informacje o ścieżkach klientów i ich zachowaniu na stronie. Mapy cieplne dostarczają informacji o miejscach w witrynie, które cieszą się największą klikalnością, a które najmniejszą. Nagrania sesji pozwalają natomiast przeanalizować sposób korzystania użytkowników ze strony. 
 2. Prawdziwą kopalnią wiedzy są badania z użytkownikami, czyli wywiady, dyskusje w grupach fokusowych czy ankiety na stronie. Najczęściej stosowaną metodą są testy użyteczności strony. Użytkownicy na podstawie wcześniej przygotowanego scenariusza wykonują zadania w witrynie, jednocześnie komentując sprawność procesów oraz punktując znalezione błędy. Badania z użytkownikami dostarczają informacji wprost od źródła o tym, czy strona jest przyjemna w użytkowaniu. Przy właściwie zadanych pytaniach, przynoszą cenne odpowiedzi. 

Jeśli współczynnik odrzuceń strony jest wysoki, warto przeprowadzić rozszerzone badania użyteczności. Więcej o każdej z metod przeczytasz TU.  

Podsumowanie 

Współczesny użytkownik ma szeroki wachlarz możliwości, dlatego zawsze będzie szukał czegoś, co jest dla niego najlepsze. Trudno jest zyskać jego uwagę, za to bardzo łatwo jest ją stracić. Stworzenie witryny user friendly to klucz do zatrzymania na niej odbiorcy na dłużej. Warto zadbać o to, by użytkowanie strony było wygodne, sprawne, intuicyjne i przede wszystkim przyjemne. 

Written by
Text Link
No items found.