Wróć na stronę główną
BlogUser Experience

Landing Page - co to jest i dlaczego warto go stworzyć?

Landing Page to podstawa funkcjonowania większości firm usługowych w Internecie. Jest też naprawdę dobrym sposobem na marketingowe promowanie marki. Dowiedz się dlaczego warto zainteresować się landing page i jak duże znaczenie w jego kontekście odpowiednio wdrożony UX.


Czym jest landing page?


Definicja tego pojęcia opiera się na zestawieniu szczególnego przeznaczenia takiej strony z jego unikalnym podejściem do przedstawienia oferty lub jej części. W skrócie: jest to strona internetowa, którą tworzymy dla konkretnej kampanii marketingowej lub reklamowej. Jej głównym celem jest zachęcenie do podjęcia działania powiązanego z konwersją ruchu na stronie.


Landing page musi opierać się na:


  • Korzyści dla klienta - część oferty, która przyniesie klientowi bezsprzeczną wartość
  • Rozbudowanej warstwie audiowizualnej - profesjonalne grafiki czy materiały wideo zwiększają liczbę konwersji
  • Unikalnych cechach oferty (USP) - coś wyróżniającego nas na tle konkurencji
  • Społecznym dowodzie słuszności - opinie klientów czy partnerów biznesowych popierające nasze tezy
  • Nakierowaniu na konwersję (CTA) - nadrzędny cel, który można uzyskać odpowiednimi hasłami i metodami pozyskiwania konwersji


Dlaczego warto wybrać landing page?

Idealne uzupełnienie kampanii PPC i nie tylko


Landingi znakomicie sprawdzają się jako uzupełnienie kampanii PPC, które kierują ruch właśnie na taką stronę, wzmacniającą przekaz oferty oraz pozwalającą na podjęcie konkretnych kroków przez klienta. 


W połączeniu z zawarciem formularzy kontaktowych, landing page ma duży wpływ na pozyskiwanie wartościowych leadów. To właśnie na nie powinien być kierowany ruch także z banerów reklamowych lub linków znajdujących się w newsletterach.

Sprawdzona skuteczność pod kątem pozyskiwania konwersji


Landing pages nie są tak popularne jak formularze zapisu czy okienka pop-up, ponieważ wymagają dużo większego nakładu pracy i wiedzy do stworzenia. Jednak to właśnie one generują wyższy poziom konwersji, utrzymujący się między 2%, a 7%, dochodząc czasem do wyników dwucyfrowych. 


Dzieje się tak dlatego, że tego typu strona utrzymuje skupienie odwiedzających dzięki rozbudowanej warstwie wizualnej, mniejszej ilości informacji i wyraźnie zaznaczonym wezwaniom do działania. To sprawia, że odbiorcy angażują się, częściej klikając przyciski CTA.

Lepsze monitorowanie wyników kampanii


Odpowiednio stworzony landing wraz z podpięciem do narzędzi analitycznych to znakomita baza do zbierania danych i określania co tak naprawdę konwertuje. W kontekście zagadnień UX, landing pages mogą służyć do wykonywania testów A/B. Wystarczy stworzyć dwa prototypy i testowo wypuścić je w ramach kampanii, aby po czasie móc zweryfikować ich skuteczność.


Same dane opierają się nie tylko na porównaniach. Landing page pozwala monitorować osoby, które skorzystały z oferty i daje wgląd do źródeł pozyskania ruchu lub kampanii marketingowej z której dane osoby trafiły na stronę. 


Można również uzyskać informacje odnośnie najbardziej interesującego typu treści dla konkretnej grupy docelowej oraz jak wygląda dokładnie i z czego składa się lejek sprzedażowy całej kampanii.

Szybka implementacja i start


Oczywiście wcześniej wspomniane pop-upy czy newsletter są dużo prostsze do stworzenia, jednakże zważając na niższy stopień zaangażowania użytkowników, nadal warto postawić na landing pages.


Dzięki obecnemu dużemu wyborowi rozwiązań, kreacja landing page można zająć naprawdę niewiele czasu. Wszystko dzięki dostępnym kreatorom (Tilda, Getresponse, Landingi, Unbouncee) czy modułowemu budowaniu stron na Wordpress (Elementor, WP Bakery).


Dlatego też samo testowanie nowych rozwiązań jest dużo szybsze, a zmiany do wprowadzenia na takiej stronie da się wdrożyć w kilka minut. Samo zbudowanie takiego landing page to kwestia maksymalnie kilku godzin, oczywiście wcześniej skupiając się na odpowiednim jego zaplanowaniu.


Landing Page, a UX


Zadbanie o właściwe doświadczenia użytkownika jest kluczowe przy projektowaniu skutecznego landing page. Sukces strony zależy wyłącznie od ludzi podejmujących działania, które będą napędzać strategię. Każdy landing page ma swój własny cel, funkcję i odbiorców


Warto więc już na etapie projektowym zdać sobie sprawę z tego, co ogranicza projekt, a co może go napędzać. Dużą rolę ma w tym wszystkim intuicja pod kątem doboru rozwiązań, choć warto znać również metody sprawdzone w kontekście User Experience.

Mobile Responsive Design


Dostosowanie landing page do użytkowników mobilnych powinno być nadrzędnym celem każdego designera. Metodologia Mobile First stawia na pierwszym miejscu użytkownika mobilnego, co zapewnia, że ​​strona jest widoczna w dowolnym środowisku. 


Projekt należy zacząć od mobilnego szablonu responsywnego projektu, a następnie budować progresywne ulepszenia dla wersji desktopowych. To pozwoli dostosować się pełni do obowiązujących w dzisiejszych czasach standardów, a przy tym zwiększyć liczbę potencjalnych konwersji.

Nagłówek główny skupiony na korzyściach


Dobrym sposobem na przyciągnięcie w łatwy sposób uwagi użytkownika jest zastosowanie chwytliwego nagłówka (np. H1).  Powinien być on również oparty na dalszej zawartości danego landing page. Konsekwencja połączona z wyborem najciekawszej cechy przedstawianej oferty to klucz do stworzenia przyciągającego użytkowników elementu.

Unikaj ścian tekstu, stawiaj na krótki przekaz


Landing Page powinien obfitować w zawartość, jednak nie powinny to być długie teksty. Klienci mają coraz mniej czasu i dużą pulę konkurentów do sprawdzenia, więc niekoniecznie są zainteresowani przesadnie długim czytaniem treści. Zdecydowanie nie sprzyjają one utrzymywaniu uwagi odwiedzających, zazwyczaj nie konwertują.


Teksty na landingi powinny zostać przygotowane w myśl “mniej znaczy więcej” i skupiać się na esencji naszej oferty. Oczywiście warto, aby były one jak najbardziej merytoryczne, a nie opierały się na bezpodstawnych obietnicach i zbędnych informacjach.

Postaw na dobrą nawigację


Landing Page, choć jest zazwyczaj jedną stroną opierającą się na przedstawieniu oferty, musi zawierać rozwiązania pozwalające na szybkie poruszanie się po niej. Zdecydowanie dobrym planem jest podlinkowanie naszej głównej strony internetowej w pasującym do kontekstu miejscu. Jest to jednak maksimum linków do umieszczenia, ponieważ według badań firmy Wordstream ich większa liczba rozprasza użytkowników.


Pomocne jest także zawarcie przycisku przenoszącego do początku strony, co przyspiesza korzystanie z niej, rozwiązań takich jak dwa formularze kontaktowe (na początku i na końcu strony). W końcu pomaganie użytkownikom w pozostawieniu potencjalnego leada jest naprawdę ważnym aspektem, o który można zadbać właśnie w taki sposób.

Zachowaj spójność swojej marki


Landing Page powinien ściśle współgrać z brandem nie tylko pod kątem wizualnym, ale także przekazu jaki dostarcza użytkownikom. Jeśli dana marka chce być odbierana jako profesjonalna, to nie może zdecydować się na przedstawieniu oferty w sposób infantylny. Niezależnie od tego, czy jest to landing page. Wcześniej zbudowany wizerunek i charakter marki należy kontynuować, a wszelkie eksperymenty powinny być konsekwentnie realizowane również w innych kanałach.

Written by
Text Link
No items found.