Wróć na stronę główną
BlogCRO

Nagły spadek konwersji po redesignie strony - co go powoduje?

Czym jest redesign?

Redesign to zmiana wyglądu zewnętrznego marki i jej elementów składowych: logo, identyfikacji wizualnej, wyglądu strony internetowej i wszystkiego, co dotyczy wizerunku firmy. Takie zmiany są wręcz niezbędne, jeśli firma potrzebuje odświeżyć swój wizerunek, stać się bardziej nowoczesna, odpowiadać aktualnym trendom, wyróżnić się na tle konkurencji i zwrócić na siebie uwagę. 

Szczególnie kluczowe jest to w momencie, gdy firma dawno nie działała w tym obszarze i może zostać uznana przez użytkowników za przestarzałą. Sam redesign może opierać się jedynie na drobnych zmianach na obecnej stronie lub na kompletnej jej przebudowie z nową szatą graficzną, contentem czy CTA.

Czym jest konwersja?

Konwersja to działanie podjęte przez osobę odwiedzającą stronę internetową, która jest potencjalnym klientem, inaczej mówiąc jest to realizacja przez użytkownika celu strony. Jeśli taki klient nie dokona zakupu, a jedynie odwiedzi stronę, to nie dokonuje konwersji, przez co sklep nie zarabia. Jest to zdecydowanie niekorzystna sytuacja i trzeba dążyć do przekonania różnymi sposobami użytkownika do skorzystania z oferty.

Niski współczynnik konwersji na stronie internetowej jest poważnym problemem, ponieważ jasno sugeruje, że witryna nie zachęca odwiedzających do wykonania żadnej wartościowej dla przedsiębiorcy akcji. Oznacza to, że pozyskujemy pusty ruch, który nie przekłada się na wyniki sprzedażowe. Więcej na temat konwersji, a także jej optymalizacji związanej z zagadnieniem, takim jak CRO, znajdziesz w innym artykule z naszego bloga.

Przyczyny spadku współczynnika konwersji związane z redesignem strony

Redesign wbrew pozorom nie różni się od startującej strony internetowej czy biznesu e-commerce. Często to właśnie te podstawowe wręcz błędy powodują, że w domyśle pozytywne zmiany wpływają na nagłe spadki konwersji. Warto je poznać i w pierwszej kolejności zwrócić na nie uwagę podczas analizy dotkniętej tym problemem strony.

Niedostosowanie strony do standardów mobilnych

W czasach, w których królują mobilne formy zakupów, jak i samo podejście typu “mobile first”, należy zadbać priorytetowo o tę wersje sklepu, bądź strony usługowej. Samo planowanie redesignu powinno zacząć się od zaprojektowania wersji mobilnej witryny, ponieważ to ona ma największy potencjał do generowania konwersji. Szczególnie, jeśli chcemy stworzyć cyfrowy produkt z przyszłością i nie wracać do kolejnego redesignu zbyt wcześnie.

Błędy natury technicznej

Nowa wersja strony może borykać się z problemami technicznymi, dlatego kluczowa jest stała współpraca z doświadczonym web deweloperem. Pozwoli to na szybkie wdrożenie poprawek po redesignie i stopniowe odkrywanie nowych niedoskonałości. Warto zasugerować się przy tym doświadczeniami samych klientów i reagować na każdy sygnał odnoszący się do błędów w sklepie zaraz po otrzymaniu takiego zgłoszenia.

Źle zaprojektowana ścieżka zakupowa

Ścieżka zakupowa składa się z kilku nieodłącznych elementów, które muszą ze sobą współgrać, aby przynosić efektywność, czyli większą liczbę konwersji. Przy redesignie każdy z tych elementów może stać się niedopowiednio zaprojektowany, bądź zupełnie pominięty, a to prowadzi do poważnych problemów.

Zaprojektowanie ścieżki zakupowej powinno opierać się na:

  • jak największej liczbie metod płatności za zakupy
  • bezpłatnym zwrocie produktów
  • jak najtańszej dostawie produktów, bądź usług
  • jak najkrótszym czasie dostawy
  • transparentności względem informacji podsumowujących zamówienie przed finalizacją
  • procesie zakupowym składający się z jak najmniejszej liczby kroków i kliknięć
  • konkurencyjnych cenach produktów
  • uproszczonej polityce zwrotów
  • zadbaniu o pozytywne opinie o sklepie lub produktach
  • właściwym kontakcie z klientem przez obsługę sklepu

Tak kompleksowe podejście jest podstawowym krokiem do osiągnięcia sukcesu przy redesignie i ogólnym optymalizowaniu konwersji. Jeśli redesign został przeprowadzony, a sklep nadal zmaga się z problemami w kontekście konwersji, należy zweryfikować każdy z wymienionych elementów i dokonać dalszych usprawnień. Przydatne jest przy tym współpraca ze specjalistami z branży User Experience oraz User Interface.

Brak lub niewiele informacji o firmie

Są to wszelkie informacje o firmie, które budzą zaufanie u potencjalnego klienta. Jeśli firma niewiele pisze o sobie, nie wiadomo, z kim tak naprawdę mamy do czynienia, co powoduje spadek konwersji. 

Przy redesignie występuje naprawdę wiele elementów do zaprojektowania i wdrożenia, przez co można zapomnieć o właściwym uzupełnieniu zakładki “O nas”. Warto to zmienić, z uwagi na niewielkie koszty, a idące za tym budowanie zaufania względem potencjalnych klientów.

Spadek jakości przekazu

Redesign powinien łączyć się z dążeniem do lepszej jakości na każdym polu, również w kontekście contentu znajdującego się na stronie. Oszczędzanie na treściach może odbić się negatywnie w kontekście przekonania klienta do dokonania konwersji. 

Podstawowe treści bez przemyślanej persony, struktury czy CTA w odpowiednich momentach tego nie zrobią. Dlatego też nie należy lekceważyć tych kwestii i zadbać o jak najwyższą jakość umieszczanego na stronie copy, bądź skorzystać z usług specjalistów od content marketingu.

Podsumowanie

Nie rekomendujemy samodzielnego przeprowadzenia redesignu strony przez osobę, której brakuje doświadczenia w kontekście UX i UI. Dzisiejszy rynek jest coraz bardziej konkurencyjny i większość transformacji stron przeprowadzają eksperci, opierający się na własnych analizach, jak i wieloletnim doświadczeniu.

Dlatego też warto wybrać agencję, która zadba o właściwe zaprojektowanie, a następnie współpracę z deweloperami (lub samodzielne wdrożenie). Flow Digital jest idealnym kandydatem do takiego wyzwania. Posiadamy klientów z całego świata, działamy zgodnie z autorskimi analizami i jesteśmy na bieżąco z wszystkimi trendami digital marketingu. Umów się na spotkanie z ekspertem Flow i dowiedz się więcej!

Written by
Text Link
No items found.