Wróć na stronę główną
BlogTools

Porównanie WordPress i Webflow

Kiedy myślisz, „chcę zbudować stronę internetową”, to istnieje duża szansa na to, że pierwszym co przyjdzie Ci do głowy albo pojawi się w wynikach wyszukiwania, będzie WordPress. Jest to jedna z najpopularniejszych platform, dzięki której powstało około 34% wszystkich witryn internetowych. 

Czy popularność powinna decydować o wyborze? W tym przypadku odpowiedź jest jasna i brzmi “NIE”. Warto poznać alternatywy, by podjąć dobrą decyzję i wybrać jak najbardziej dopasowany do nas produkt. Jedną z nich, naprawdę wartą uwagi, jest platforma Webflow. 

W artykule przyjrzymy się bliżej każdej z platform, temu, jakie funkcje oferują oraz czy są proste w obsłudze. Poznasz również ich wady i zalety, co pozwoli podjąć Ci decyzję o tym, która z nich jest lepszą opcją. 

Co to WordPress, jak działa oraz jego plusy i minusy 

WordPress istnieje na rynku już od 2003 roku, dzięki czemu jest dobrze znaną platformą. To  darmowe oprogramowanie typu open source, co oznacza, że każdy może napisać kod i udostępnić go pozostałym użytkownikom. Dzięki temu do wyboru jest już ponad 55 tysięcy wtyczek stworzonych przez deweloperów z całego świata, które są gotowe do użycia. Wystarczy jedynie kupić domenę i hosting, a WordPress umożliwia stworzenie bloga, strony, sklepu internetowego lub portfolio. 

Projektowanie w WordPressie

WordPress posiada katalog szablonów, ale umożliwia również implementację motywów zakupionych w innych witrynach, np. Themersite czy Creativemarket. Do wyboru są tysiące darmowych lub płatnych wzorów. Po instalacji wybranego motywu można rozpocząć customizację, ale tylko poszczególnych elementów, np.: zmienić kolory, czcionki, wielkość obiektów czy grafiki. 

WordPress posiada również ponad 55 tysięcy opcji wtyczek pozwalających na customizację witryny i dodanie funkcji, których wybrany motyw nie zawiera. W przypadku chęci pełnej customizacji witryny bądź stworzenia jej od scratchu potrzebna jest już niestety umiejętność programowania. 

Pluginy w Wordpressie
Motywy w Wordpressie

Zarządzanie contentem w WordPressie

Kreowanie i publikowanie contentu w WordPressie odbywa się w głównym panelu sterowania. Nie trzeba posiadać znajomości kodowania. Panel jest intuicyjny i prosty do użytkowania. Po lewej stronie znajduje się rozwijane menu z nawigacją do poszczególnych obszarów twojej witryny. 

WordPress umożliwia dodawanie nieograniczonej liczby podstron do witryny. Nie ma ograniczeń w tym zakresie. Tak samo ma się sprawa z multi-użytkownikami. Dodając nową osobę, przydziela się jej jedną z 6 dostępnych ról: autora, edytora, admina, współpracownika lub subskrybenta. 

Platforma posiada aplikację mobilną, która umożliwia zarządzanie contentem z poziomu telefonu, bez konieczności używania komputera. 

Edycja postów w Wordpressie

Plusy Wordpress

 • To darmowa platforma, płacisz jedynie za domenę i hosting. Posiada katalog szablonów, dzięki czemu jest to dobra opcja, szczególnie dla osób, które zaczynają i chcą ograniczyć koszty lub dla tych, którzy chcą postawić stronę szybko. 
 • Umożliwia łatwą aktualizację witryny. Nie potrzeba tu rozległej wiedzy technicznej, aby dodawać nowe rzeczy i rozwijać stronę. 
 • To marka, która istnieje długo na rynku. Cieszy się dużą rozpoznawalnością i zaufaniem. 
 • Platforma jest skrojona pod blogowanie. Wordpress w gruncie rzeczy tak właśnie rozpoczął swoją historię. Posiada szereg blogowych funkcjonalności, takich jak tagowanie, wtyczki, widżety czy kategorie. 
 • Szeroka gama wtyczek do customizacji witryny i implementacji dodatkowych funkcjonalności. 
 • Stworzone witryny są responsywne na urządzeniach mobilnych oraz zoptymalizowane pod kątem SEO. 

Minusy WordPress  

 • Motywy udostępnione przez WordPress mają tendencję do posiadania lekkiego bałaganu w kodzie, co może wpływać na spowolnienie witryny, powodować błędy lub zawieszać stronę. To następnie prowadzi do niskiej pozycji w wynikach wyszukiwania czy też wyższego współczynnika odrzuceń przez użytkowników. 
 • O ile oprogramowanie typu open-source jest rozwiązaniem dobrym ze względu na niskie koszty i łatwe użytkowanie, o tyle istnieje większa szansa na zhakowanie czy włamanie się do witryny. Trzeba wiedzieć, jak radzić sobie w takich sytuacjach bądź korzystać z usług dewelopera.
 • Jest oprogramowaniem, co wiąże się z ciągłymi aktualizacjami. Tak samo jest w przypadku wtyczek. Po każdej aktualizacji istnieje ryzyko pojawienia się dysfunkcji pomiędzy platformą a wtyczką, powstanie błędów, a nawet czasowe wyłączenie strony. 
 • Użycie WordPress do stworzenia i prowadzenia bloga jest niezwykle proste, jednak sprawa ma się już nieco inaczej w przypadku sklepu internetowego. Istnieją wtyczki e-Commerce, w tym najbardziej popularna WooCommerce, jednak ich użytkowanie i customizacja jest bardziej skomplikowana, szczególnie bez pomocy dewelopera. 
 • Brak elastyczności pod względem projektowania i designu. Możesz wybrać gotowy motyw, ale tworzenie strony z własnego projektu jest niezwykle skomplikowane. Trzeba posiadać wiedzę programistyczną lub zatrudnić web developera. 

Co to Webflow, jak działa oraz jego plusy i minusy 

Webflow jest platformą opartą na chmurze o zamkniętym kodzie źródłowym do tworzenia witryn internetowych. Jednak to nie tylko narzędzie do kreowania, ale również platforma hostingowa i CMS. Daje nieograniczone możliwości projektowania profesjonalnych, niestandardowych witryn internetowych w całkowicie wizualny sposób, bez potrzeby pisania kodu i posiadania rozbudowanej wiedzy o developingu. 

W związku z tym, że platforma oferuje hosting, zapewnia różne plany w zależności od potrzebnych funkcji. Ceny zaczynają się od 12$ miesięcznie za witrynę, dla tych którzy nie potrzebują CMS. W przypadku chęci korzystania z CMS Webflow koszt to 16$ miesięcznie. Natomiast plany związane z e-commerce zaczynają się od 29$ miesięcznie. 

Dla prowadzących e-commerce jest to platforma, która pozwala w prosty sposób stworzyć projekt, sprzedawać produkty i rozwijać biznes, dzięki pełnej kontroli nad wszystkim. Można customizować strony w witrynie oraz maile transakcyjne, tak, by wszystko ze sobą współgrało, a proces zakupu przebiegał płynnie. Klienci mogą skorzystać ze wszystkich popularnych metod płatności, np.: Google Pay, Apple Pay czy PayPal. 

Webflow współdziała z platformą Zapier, która umożliwia integrację ponad 750 aplikacji z projektowaną witryną. 

Projektowanie w Webflow 

W Webflow projektowanie odbywa się poprzez narzędzie wizualnego kreatora do stron internetowych, czym samym pozwala przejąć pełną kontrolę nad HTML5, CSS i JavaScript. Nie ma potrzeby pisania kodu ręcznie, co ułatwia i przyspiesza pracę projektantów i webdeveloperów. 

Interfejs kreatora stron ma dwa panele boczne. W lewym wybiera się elementy, które chcemy dodać na stronę, np. grafikę. Po dokonaniu wyboru otwiera się prawy boczny panel, w którym dokonuje się zmian co do wybranego elementu. Kreator nie działa jak, “przeciągnij i upuść”, dlatego trzeba posiadać choćby minimalną wiedzę na temat projektowania stron. Webflow umożliwia rozpoczęcie pracy od tzw. czystej kartki, ale oferuje również gotowe szablony do wykorzystania. 

Podgląd projektu można wyświetlać dla dowolnego urządzenia, co pozwala zoptymalizować stronę pod kątem różnych użytkowników. Webflow zapewnia również pełną kontrolę nad typografią. Można wybrać dowolną czcionkę i całkowicie ją dostosować pod swoje potrzeby. Kolejną funkcją, którą oferuje Webflow, jest możliwość zdefiniowania globalnych próbek kolorów, co tym samym zapewnia zachowanie spójności na stronach w witrynie. 

Webflow umożliwia tworzenie złożonych interakcji i animacji w witrynie bez konieczności pisania kodu, co daje nieograniczone pole do popisu. Jest również dostępnych 20 animacji gotowych do użycia. 

Interfejs kreatora stron Webflow

Zarządzanie contentem w Webflow 

Webflow ma CMS, który jest łatwy w użytkowaniu. Pozwala w prosty sposób stworzyć dobrze zorganizowany szablon treści ze wszystkim, co chciałoby się w nim zawrzeć i połączyć go z projektem witryny. Tworzenie contentu i edycja treści odbywa się wprost na tworzonej witrynie, co od razu daje wgląd na to, jak wygląda. Jednym kliknięciem można opublikować wprowadzone zmiany. 

W Webflow można dać dostęp do witryny członkom zespołu, by mogli wprowadzać treści i dodawać zmiany. Nawet kilka osób jednocześnie może bez problemu współpracować w witrynie bez żadnych komplikacji. 

Edycja postów w Webflow

Plusy Webflow

 • Umożliwia budowę witryny i jej pełną customizację bez konieczności pisania kodu.
 • Witryna stworzona w Webflow jest obsługiwana przez JavaScript, CSS i HTML, dzięki czemu jej kod jest przejrzysty i nie spowalnia jej działania. 
 • Umożliwia pisanie Custom Code oraz rozszerzanie strony o biblioteki zewnętrzne. 
 • Edycja treści odbywa się wprost w witrynie, co pozwala od razu zobaczyć, jak będzie ona finalnie wyglądać. 
 • Możliwość dostosowania witryny pod różne urządzenia mobilne oraz optymalizacji jej pod kątem SEO.
 • Możliwość tworzenia rozbudowanych i złożonych animacji. 
 • Przyjazny użytkownikowi interfejs CMS.
 • Darmowy certyfikat SSL dla stron. 
 • Webflow oferuje pakiet e-Commerce.
 • Obsługa klienta wspierająca w całym procesie tworzenia i prowadzenia strony. 

Minusy Webflow

 • Stroma krzywa uczenia się, wymagająca głębokiej uwagi na szczegóły podczas tworzenia stron, zwłaszcza w przypadku osób, które nie mają takiego doświadczenia. Platforma oferuje program edukacyjny poprzez Uniwersytet Webflow, ale jest to czasochłonny proces. 
 • Webflow to droga opcja w porównaniu do innych platform.
 • Dość ograniczona liczba dostępnych integracji w przypadku chęci posiadania dodatkowych funkcjonalności. 

Podsumowanie: WordPress czy Webflow? 

Obie platformy są dobrą opcją dla poszukujących narzędzia do budowy strony internetowej. Ciężko wybrać tu jedną z nich jako najlepszą, ponieważ wiele zależy tu, po prostu, od jakie tego potrzeby posiadamy. Jeśli chcesz obrać ścieżkę najmniejszego oporu, bo zależy Ci na czasie, ale nie na pełnej customizacji, to odpowiedzią jest WordPress. Webflow pozwala pracować wydajniej i właściwie bez żadnych ograniczeń co do designu, ale wymaga zaangażowania w proces uczenia się, zwłaszcza na początku. 

WordPress to w dalszym ciągu lider rynku, ale Webflow już jest nazywany przyszłością internetu. Dostępna dla wszystkich możliwość tworzenia w pełni customizowanych stron bez potrzeby pisania kodu. Brzmi dobrze, prawda? 

Written by
Text Link
No items found.